Czy można wyprostować załamania skóry na cholewce? Misja tylko dla doświadczonych i odważnych. Prosimy nie naśladować w domu….

 

Pewnie zastanawiacie się jak wielu posiadaczy nowych butów, dlaczego buty tak stosunkowo, krótko wyglądają nienagannie.Są piękne,lśniące, a skóra cholewki nie posiada załamań lica?

Co wpływa na długowieczność butów i ich dobry wygląd?

1.Jakość skóry, z której uszyto cholewkę. Do produkcji najlepszych jakościowo butów używa się skóry, która jest garbowana ze skór pochodzących z najlepszych hodowli. O zwierzęta takie bardzo się dba, nie są one narażone na zranienia, skaleczenia, karmi się je najlepszą paszą, bez hormonów wzrostu i innej farmakologii i chemii, które powodują, że zwierzęta szybko rosną. Powoduje to, że skóra odznacza się większą swoistością, włókna kolagenowe leżą równolegle, blisko siebie, lico skóry jest gładkie, równe i elastyczne.

2.Ważnym elementem jest również klimat, w którym odbywa się hodowla, najlepszym miejscem jest teren Europy i obu Ameryk. Umiarkowany klimat bez większych amplitud temperatur, z odpowiednią ilością opadów deszczu czy śniegu powoduje, że skóra nie jest przesuszona.

3.Umiejętność wykroju skóry, tak aby jej włókna przebiegały w tych samych kierunkach w obu półparach oraz odpowiednie, bardzo mocne, do granic możliwości naciągnięcie skóry na kopytach, które formują kształt cholewki podczas ich produkcji.

4. Rodzaj skóry, bowiem skóry lakierowane są najbardziej podatne na powstawanie załamań.Trochę mniej załamują się skóry bydlęce licowe, jeszcze mniej te z młodych krów i cieląt. Bez większych załamań po dłuższym użytkowaniu będą wyglądać skóry zamszowe oraz licowe z rzadkich zwierząt takich jak np.skóra jelenia, strusia, węża.

5.Używanie na co dzień prawideł do każdej użytkowanej przez nas pary butów. Prawidła powinny być drewniane, najlepiej z drewna cedrowego, które nie tylko pięknie pachnie i znakomicie odstrasza mole, ale również prostując skórę cholewki buta świetnie pochłania wilgoć zgromadzoną podczas użytkowania w wyściółce i wkładce buta. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na cedrowe drewniane prawidła kosztujące od 80zł do 200zł używajmy prawideł z drewna brzozy, czy buku, których koszt wynosi około 50zł lub zwykłych plastykowych już od 10zł.

6.Pielęgnacja skóry środkami przeznaczonymi do ich konserwacji. Na tym fakcie nigdy nie wolno oszczędzać. Pasta lub impregnator No name kupione w supermarkecie mogą bardziej zaszkodzić niż zakonserwować skórę butów. Najlepsze pasty i impregnatory do konserwacji produkowane są na bazie naturalnych wosków pszczelich, lanoliny, oleju jojoba, tłuszczu foki itd. Skład najlepszych past przypomina recepturę dobrych kremów do twarzy... Polecane przeze mnie producenci to francuski Saphir, hiszpańskie Tarrago, niemiecki Salamander czy polski Kaps. Jeszcze jedna bardzo ważna prośba, proszę pod żadnym pozorem nie używajcie samopołyskowych past do skór licowych. Mają one w swoim składzie komponent lakieru, który nie wchłania się w skórę niszcząc jej lico.

Te wszystkie wymienione fakty są gwarancją, że nasze ulubione buty długo będą wyglądały jak nowe.

Ale co zrobić, gdy nasze buty zostały przez nas zaniedbane lub na dłuższy czas zapomniane i wspomniane załamania pojawiły się na licu skóry, najczęściej bydlęcej, która jest stosowana najczęściej do produkcji butów?

Jest na to pewien magiczny sposób...

Stary jak szewskie rzemiosło, praktycznie już zapomniany, znany już tylko przez mistrzów szewskich z prawdziwym dyplomem.

Polega on na prostowaniu skóry nad żywym ogniem...

Potrzebna jest do tego bardzo dobrej jakości pasta do butów, którą w bardzo dużej ilości nakłada się na lico skóry. Następnie wstawia się but pod płomień, który podgrzewa i roztapia pastę. Skóra wchłania ją w swoją strukturę. Taką operację powtarza się kilka razy, aż do momentu kiedy skóra się jej„napije”. Na koniec trzeba wypolerować lico skóry używając do tego szczotki z naturalnego włosia. Te najlepsze mają włos ze szczeciny borsuka. Proces polerowania trwa klika minut.

Ta z pozoru łatwa operacja na licu cholewki buta jest bardzo trudna, wymaga dużego doświadczenia, więc proszę Was bardzo nie próbujcie samemu robić tego w domu. Szewc, z którym współpracuje opowiadał mi, że zanim się tej metody nauczył spalił lico kilku par butów.

Lecz jeśli chcecie wyprostować lico swoich butów serdecznie zapraszam do skorzystania z tej usługi, którą oferuję w ramach renowacji butów dostępnych w moim cenniku i kosztującym 79zł.

Myślę, że dzisiejszy wpis był dla Was ciekawy i przybliżył Wam fascynujący świat tego fascynującego rzemiosła jakim jest szewstwo.